Skriv dit liv
Velkommen til kurset ”Skriv dit liv” på Nørgaards Højskole.
I løbet af kurset får du hjælp til at skrive dine erindringer, ideudvikle, vinkle din fortælling og finde frem til din personlige skrivestil.
Vi lærer at bygge en fortælling op og at skrive i et sprog, der fænger. Desuden arbejder vi med at få rytme og flow i dit sprog, så også andre får lyst til at læse din fortælling.
Vi har hver dag små skriveøvelser, der lærer dig at give slip og skrive naturligt. Når du tager fra kurset, har du en værktøjskasse, som du selv kan arbejde videre med.
At skrive sin livshistorie kan være en dybtgående og givende oplevelse med mange personlige, sociale og kulturelle fordele. Her er nogle af de væsentligste grunde til, hvorfor det kan være vigtigt og berigende at nedfælde sin livshistorie: – Videregivelse af arv og traditioner – Dokumentere historien – Eftermæle og mening – Fejring af livets øjeblikke – Inspirere og motivere – Selvrefleksion og meget mere.
Til inspiration kan du med fordel medbringe nogle udvalgte private fotos, udsnit fra din dagbog, avisartikler/litteratur, som betyder noget for dig eller noget helt fjerde, som kan give dig skrivelyst.
Du bestemmer selv, hvad du vil skrive med eller på, så medbring gerne din egen computer, tablet eller en skriveblok og skriveredskaber.
Underviser Jytte Lund Larsen
Jytte er erfaren forfatter og journalist, og hun skriver både skøn-og faglitteratur, debatbøger og autofiktion. Jyttes seneste bog er et rejseessay om Paris, hvor hun sommeren 2023 gik 550 kilometer og talte med borgerne i Paris for at se, om hun kunne blive en del af gadebilledet.
Jytte er cand.pæd. og mag i tysk, pædagogik og psykologi. Hun er overbevist om, at alle kan lære at skrive og fortælle om deres historie med udgangspunkt i egne oplevelser.
Kursustema | Uge | Startdato | Slutdato | Pris | Tilmelding |
---|---|---|---|---|---|
Skriv dit liv | 48 | 23/11-25 | 29/11-25 | 5.425 | Klik her |